T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Sinop Müftülüğü

01.01.2019

İl Müftüsü Çelik 2019 Hac Kayıtları İle İlgili Açıklama Yaptı

2019 yılı hac kurasında kesin kayıt yaptırmaya hak kazananlar 02-11 Ocak 2019 tarihleri arasında İl-İlçe Müftülüklerine müracaat etmek suretiyle veya internet ortamında kesin kayıtlarını yaptırabilirler.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Müftüsü Ali Hayri Çelik şunları söyledi “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2019 yılı Hac Organizasyonu çerçevesinde 28 Aralık 2018 Cuma günü çekilen hac kuraları sonucu. Kurası çıkan ( kesin kayıt hakkı elde eden) hacı adaylarımızın 2-11 Ocak  2019 tarihleri arasında İl Müftülüğümüze müracaat ederek kesin kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

            *Kesin kayıt hakkı elde eden hacı adaylarımız “KESİN KAYIT YAPTIRABİLİR” belgelerini 2 Ocak 2019 Çarşamba günü saat 08.30 dan itibaren hac.diyanet.gov.tr. den de alabileceklerdir.

            *Kesin kayıt yaptırabilir belgesini İl Müftülüklerinden veya internetten alan hacı adayları, kayıt süresi içinde (2-11 Ocak 2019 ) Diyanet İşleri Başkanlığı Hac organizasyonu nu tercih edenler İl Müftülüklerine; acentaları tercih edenler ise Diyanet işleri başkanlığı ile sözleşme imzalayan acentalardan birine müracaat ederek kesin kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

            * Hac kesin kayıt yaptırabilir belgesini aldığı halde süresi içerisinde başkanlığa veya Acentaya kayıt yaptırmayanlara kesin kayıt hakkı verilmeyecektir.

            *Kesin kayıt hakkı elde edenlerden ; sağlık durumu ve yaşlılık sebebiyle hacca gidemeyeceği heyet raporu ile tespit edilen hac yolcularının yerine, noterden vekaletname verecekleri bir kişiye daha önce hacca gidip gitmediğine ve kura listelerinde olup olmadığına  bakılmaksızın 65 yaş altında ve sağlıklı olması halinde kesin kayıt hakkı verilecektir. Bu şekilde gidişler arşiv bilgisi olarak değerlendirilmeyecek, vekalet verenin ise hac arşiv kaydı tutulacaktır.

            *  Hac vazifesini yerine getirmek amacıyla başkalığımızı tercih eden hacı adaylarımıza müftülüklerce bröşür, kitap, çanta, kitap v.b teknik desteğin yanında her türlü bilgi paylaşımı yapılacaktır.

            *Hac kesin kayıt yaptırabilir belgesi verilmesinde Diyanet işleri başkanlığı ve acentalar arasındaki %60-%40 oranı korunarak kesin kayıtlar her ilde hac konaklama türüne zikredilen oranlarda yapılacaktır.

            *KONAKLAMA TÜRLERİ:

            1.ODA TERCİHLİ KONAKLAMA TÜRÜ:

a) Mekke-Medine de oda içinde banyo-tuvalet, buzdolabı ve karyolası bulunan, asansör sayısı yeterli lobisi geniş ve ferah, müstakil yemekhane/ irşat salonu bulunan , ortak kullanım mekanları hacı sayısına göre yeterli,  2,3 ve 4 kişilik odalarda konaklama yaptırılacaktır.

b) Mekke-i Mükerreme’de Mescid-i Haram’a en fazla 7 km. Medine-i Münevvere’de Mescid-i Nebevi’ ye en fazla 700 m. Mesafede yer alan binalarda konaklama yaptırılacaktır.

c) Sabah kahvaltısı, öğle öğünü için kumanya paketi ve akşam yemeğini tabldot usülü  verilecektir.

d) Süresi uçak proğramına göre en fazla 35 gün olacaktır.

e) Medine de kalma süresi 4 ila 6 gün arası planlanacaktır.

            OTEL KONAKLAMA TÜRÜ:

Mekke ve Medine standartlarında 4 ve 5 yıldızlı otellerde 2 veya 3 kişilik odalarda konaklama yaptırılacaktır.

            Otel-1 konaklama türü:

Mekke de Mescid i Harama en fazla 700 metre mesafede, Medine de ise   Merkeziye de , 3 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde konaklama yaptırılacaktır. Kalış süresi 10-18 gün aralığı olacaktır.

            Otel-2 konaklama türü:

Mekke de Mescid i Haram a en fazla 1000 metre mesafede , Medine de ise merkeziye de , 2 öğün açık büfe hizmet veren otellerde konaklama yaptırılacaktır.Kalış süresi 14-25 gün aralığında olacaktır.

  • Hac çıkışları 04 Temmuz- 05 Ağustos 2017 dönüşleri ise 17 Ağustos-13  Eylül 2019 tarihleri arasında planlanmıştır.

*2019 yılı haccı için müracaat eden şehit yakınları ile gazi ve eşlerinden kurası çıkanlar aynen yukarıdaki belirtildiği gibi müracaat ederek, kurası çıkmayanlar ise işlem yaptırmak üzere il müftülüğü ‘ne 2-11 Ocak 2019 tarihleri arası müracaatları gerekmektedir.

 * Hac ücreti yatırılacak bankalar: Albaraka Türk Katılım Bankası, Vakıf Katılım  Bankası, T.C.Ziraat  Bankası, T.C.Vakıflar  Bankası, Türkiye Halk  Bankası, Kuveyt Turk Katılım Bankası, Ziraat Katılım  Bankası, Ptt Bank

2019 yılı kesin hac kayıtlarımızın hacı adaylarımıza hayırlı olmasını Yüce Mevla’dan niyaz eder, Hac vakitleri içerisinde de rızasına uygun ibadetler yapmayı nasip eylesin” dedi.