07.02.2024

İl Müftülüğünden Engelli Kardeşlerimize Mirac Kandili Programı

Sinop Müftülüğü Engelli Koordinatörlüğümüz tarafından Alââddin Camiinde Engellilere özel  Miraç kandili programı düzenlendi.
Program Kur'an-ı kerim tilaveti ve ilahiler ile devam etti. İl Müftü Yardımcısı Dr. Abdullah Salman Miraç hadisesi hakkında bilgiler verdi. ve sözlerine şöyle devam etti. "Miraç, başta Efendimiz aleyhisselat-ü vesselam olmak üzere her bir Müslüman için manevi bir terfi, Yüce Rabbimizle buluşma ve selamlaşma, O’nun katında yücelme ve yükselme ve bu vesile ile yüksek insani sorumluklar üstlenmek demektir.

Miraç, insanın erdem yolculuğudur.

Miraç, ilâhî kudreti temaşa eden Hz. Peygamberin (SAS) şahsında, insanlığın Hakk’a yürüyüşüdür.

Miraç, Müslümanların gönül dünyalarını güçlendiren, sıdk ve imanlarını pekiştiren, kardeşlik şuurunu yaşatan, müminleri eğiten, onlara değer kazandıran bir okuldur.

Miraç, zamanın ve mekânın yegâne sahibi olan Yüce Allah’ın birliğine, büyüklüğüne ve sonsuzluğuna şahitlik ediştir.

Gelin Peygamber Efendimizin (sav) yaptığı bu yolculuğun yıl dönümünde bizler de Efendimizin getirdiği başta namaz ve Miraç değerleriyle yükselişimizi gerçekleştirelim.

Hassas ve sorunlu dönemeçlerden geçtiğimiz şu günlerde Mirac-ı Nebi’ye hürmeten kırılan kalpleri onarmak, yıkılan köprüleri yeniden kurmak, unuttuklarımızı bir daha hatırlamak, kaybettiklerimizin peşine düşmek yapmamız gereken vazifelerdir.

Bugün, Miraç hadisesinde Peygamber Efendimiz’in durak yerlerinden biri olan Mescid-i Aksa mahzundur. Mescid-i Aksa’nın bulunduğu Filistin zalimlerin zulmü altında, diğer İslam coğrafyalarında devam eden savaşlar, işgaller, çatışmalar altında kan ağlayan İslâm coğrafyasındaki Müslümanların kurtuluşları için, çarpık dindarlıklardan, hasta yüreklerden, körü körüne bağlanmış irade ve idraklerden kurtulmak için Allah Teâlâ’ya yakarma zamanıdır.

Bu gece dualarımızda özellikle 6 Şubat 2023 tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ilde yıkıma sebebiyet veren deprem felaketinde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımız ile birlikte zulüm altında inleyen başta Doğu Türkistan, Filistin-Gazze ve Arakan olmak üzere ve diğer beldelerde zulüm altında kalan Müslüman kardeşlerimizi unutmayalım. Silahların gölgesinde Miraç Kandiline giren Müslüman kardeşlerimizin kurtuluşu için çaba harcayalım. Dünyanın farklı yerlerinde kardeşlerimizin yaşadığı mağduriyetlerin son bulması için Yüce Rabbimize dua ve niyaz edelim. Tüm insanlığın ümidi olduğumuzu unutmayalım.."Dedi. Akabinden yapılan dua ile program sona erdi..Programa katılan engelli vatandaşlarımıza İl Müftülüğümüz tarafından ikramlar dağıtıldı.