02.11.2023

Sinop’tan 81 Kişi Mübarek Beldelere Uğurlandı

Sinop'tan umre ziyareti için Kutsal Topraklara giden 81 kişi Mekke-i Mükerreme’ye dualarla uğurlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Umre Organizasyonu ile İlimizden umre ibadetini yapmak üzere Sinop İl Müftülüğü'nün öncülüğünde 81 kişilik umre gurubu kutsal topraklara dualarla uğurlandı.

Kefevi Camii önünde yapılan program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Okunan ilahi ve kasidelerin akabinde “Buyur Allah’ım buyur, emrine âmâdeyim. Senin eşin benzerin yoktur parolasıyla mübarek beldelere gitmek üzere yolculuğa çıkıyorsunuz.” diyen İl Müftü Yardımcısı Metin Oktay sözlerine şöyle devam etti: “Alemlerin Rabbine hamd olsun! Bizi varlıklar arasında insanların içine, insanların içilerinde akıllılara, akıllıları içerisinde imanlılara, imanlılarar içerisinde ahir zaman Nebisi Hz. Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi ve Sellemin ümmet kıldı. Ümmeti olduğumuz Peygamber Efendimize sonsuz salat ve selam olsun.

Değerli Müminler! İlk kıblemizi Beyti Makdis Mescid-i Aksa şu anda  esaret altında. Dün oranın hizmetkarıydık, ayrılmaz bir parçamızdı. Düşmanlarımız birleşti nefisler ve şeytanlar düşmanla bir araya geldi Beyti Makdis ile bizim aramızı açtılar, ama gönlümüzdedir. Beytullah'ta hizmetkar bizdik. Mescid-i Nebevi'de hizmetkar bizdik. Ama yine aynı düşmanlar ve  şeytanlar boş durmadılar, şu anda oraya vizeyle bile zor gidiyoruz. Halbuki dün oranın hizmetkarı idik Rabbim o günleri yeniden nasip eylesin. Gönül coğrafyamızda halen bir bütün olarak duran bu mukaddes topraklara şimdi sizler ziyarete gidiyorsunuz. Rabbim ziyaretinizi kabul eylesin. O alemlerin Rabbi “Fel yabüdü  Rabbe Hazel Beyt. Beyitin sahibine kulluk edin, ibadet edin." buyuruyor. İbadetin başında iman geliyor. Sizler Müminler olarak iman eden, bu toprakların seçilmiş bireyleri olarak Beytullah'ı ziyarete gidiyorsunuz. Rabbim ziyaretinizi mübarek eylesin. Salimen gidip oradan ecir ve mükafatla feyizle, bereketle,  sağlık, sıhhat ve afiyet içerisinde dönmeyi hepinize nasip eylesin. Rasulü Kibriya Sallallahu Aleyhi ve Selleme bu toprakların bu coğrafyadaki insanların gönülden hürmetlerini, saygılarını arz ediyoruz. Onun şefaatini bekliyoruz. Umre küçük hactır, buyuruyor fahri kainat Efendimiz. Arafat’ı, Müzdelifesi ve şeytan taşıması yoktur. Ama  bunun dışında hepsi mevcuttur. Rabbim ibadetlerinizi kabul eylesin. Dünyada kullandığımız uzuvlarımız pırıl pırıl, tertemiz dönmeyi nasip eylesin. O mübarek yerlede dualarınızda  bu milleti, bizleri unutmayın. Filistin'deki kardeşlerimizi, Mescid-i Aksa etrafında şehadete yürüyen kardeşlerimizi dualarınızda unutmayın. Rabbim pnları bu  zulümden kurtarsın. Onların kurtuluşuna da bizleri vesile kılsın." dedi. Akabinden il Müftü Vekili Kamil Tuncel’in yaptığı dua ile program sona erdi.

Daha sonra yakınları ile vedalaşan umreciler Sinop havaalanına intikal ettirildi.

17 günlük umre ziyareti kapsamında ilk olarak Mekke-i Mükerreme’ye  ardından'da Medine-i Münevvere’ye geçecek olan umrecilerin 18 Kasım 2023 Cumartesi günü İstanbul aktarmalı olarak Sinop’a gelecekleri belirtildi.