18.07.2021

İl Müftüsü Düzgüney “Kurban; Allah Yolunda Samimiyetin, Fedakarlığın, Cömertliğin ve Teslimiyetin İfadesidir.” dedi.

Bayramlarımız her yıl Müslümanlık bilincimizi yenileyen, millet olma irademizi diri tutan; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, rahmet ve bereket dolu özel günlerdir. İslam Âleminin büyük bir coşku ve heyecanla beklediği Kurban Bayramı'na 20 Temmuz 2021 Salı günü kavuşmuş olacağız.

Her yıl gelen Kurban Bayramı bizlere bayram sevincini yaşatırken, pandemi sebebiyle İslam' ın beş şartından birisi olan hac ibadeti için mübarek beldelere gidememenin hüzününü de hissettirmektedir.

Hep birlikte vahdet şuuruna, kardeş ve ümmet olma bilincine ereceğiz. Her ne kadar haccetme imkânı bulamasak da samimi dualarımızla kutsal beldelerde yapılan dualara ortak olacağız. Kurbanlarımızla, Rabbimize kulluğumuzu ve itaatimizi bir kez daha izhar edeceğiz.

Derin hatıraları bünyesinde barındıran kurban ibadeti, Hz. Âdem’den bugüne her topluma emredilmiştir. Kurban, tevhidin sembolü, din-i mübin-i İslam’ın önemli bir şiarıdır. Kurban, Allah’ın rızasına ve takvaya erişme gayretidir. Kurban, Yüce Yaratan'a karşı ihlas ve samimiyet, sadakat ve teslimiyet, şükür ve vefa beyanıdır. Sahip olduğumuz her şeyi Allah yolunda tereddütsüz feda edebilme iradesidir kurban.

Kurban; Allah yolunda samimiyetin, fedakarlığın, cömertliğin ve teslimiyetin ifadesidir.

Kurban; değerlerine yabancılaşan insanın başta Allah'a, kendisine, tabiata, canlıya, cansıza ve her şeye karşı yabancılaşmanın önüne geçmek için emredilmiş bir ibadettir

Kurban; kulluğun sadakat ve teslimiyetinin ifadesidir.

Kurban; Allah'ın rızası ve O'na kurbiyyet gözetilerek yapılan ibadetin adıdır.

Kurban; dünyevileşmeye karşı ilahi bir uyarıdır.

Kurban; modern hayatın bireyciliğe ve ben merkezli anlayışına mahkum ettiği insanı,  "İnsan insanın  Cennetidir." inancına götüren ibadettir.

Kurban ibadeti bizlere, malımızı Allah rızası için harcama ve başkalarıyla paylaşma mutluluğunu tattırır. Bizi cimrilik hastalığından, dünya malının esiri olmaktan kurtarır. Kurbanlarımızla hem Rabbimize yaklaşır hem de muhtaç kimselerin hanelerine muhabbet ve sevinç taşırız. Coğrafyaları aşan gönül köprüleri inşa ederiz. Tanıdığımız, tanımadığımız nice kardeşimizin dertleriyle dertlenip, onlar için iyilik ve hayır eli oluruz. Kurban ibadetiyle birlik ve beraberliğimizi güçlendirir, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu diri tutarız.

Pandemi sebebiyle Kurban Bayramı namazını sosyal mesafeye dikkat etmek suretiyle maskeli bir şekilde kendi evimizden getirdiğimiz seccade ile 05;56'da eda edebiliriz.

Bu duygu ve düşüncelerle Sinop’lu hemşerilerimizin Kurban Bayramı'nı tebrik ediyor, bu müstesna günlerin manevi bereketinden istifade edebilmemizi , bütün İslâm âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine; insanlığın hidayetine; bütün dünyada adalet, huzur ve barışın teminine ve tüm insanlığı etkisi altına alan corana virüs belasından kurtulmamıza   vesile olmasını Cenab-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum.” dedi