T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Sinop Müftülüğü

23.06.2017

İl Müftüsü Ali Hayri Çelik’in Ramazan-ı Şerif Bayramı İle İlgili Açıklaması

BAYRAM; ORUÇLA KUŞANILAN BİR ZAFERDİR.

Rahmeti  ve mağfireti ile evlerimize ve gönüllerimize misafir olan on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’den ayrılmanın hüznünü yaşıyoruz. Ramazan ayı bizlere bireysel olarak nefsi arzu ve isteklerimize hakim olabilmeyi, günahlardan haramlardan uzak durabilmeyi öğretti hem de toplumsal olarak aynı inancın etrafında bir araya gelen müminler olarak  bizlere birlik beraberlik ve kardeşlik içerisinde kimsesizlerin kimsesi olabilmeyi, ümmetin yetimlerini öksüzlerini kucaklamayı bizlere öğretti. Sonu Bayrama çıkan bir ibadeti yerine getirebilmek nefsimize hakim olabilmeyi öğrendiğimiz Oruç ibadetini yerine getirebilmeye muvaffak kılan Allah'a hamd olsun.

Bayramlar aynı dinin, aynı inancın neşesinde bizleri birleştiren yürekleri bütünleştiren kardeşliği pekiştiren küskünlükleri tamir eden ilahi armağanlardır.

            Ramazan Bayramı bir ay içerisinde oruçlunun, sabrı, şükrü ve teslimiyeti karşısında Allah’ın bir ikramıdır. Orucun bir hediyesidir. İnsanın düşmanı olan nefsiyle giriştiği savaşta onu yenmenin, nefsini yere devirmenin ardından Rabbisinin verdiği Zafer kutlamasıdır. Her oruçlu cihat azmiyle kendi iç dünyasında kötülüğe çağıran arzularıyla savaşmış, yorulmuş yara bere içerisinde kalmış, sonunda da bayramı hak etmiştir. Bu bayram oruçluların ana sütü kadar hak ettiği bir bayramdır.

            Bayram millet olarak aynı inancın ve aynı imanın etrafında kenetlenmektir. Rabbimizin davet ettiği büyük ziyafet sofrasına katılmaktır. Dolayısıyla bugünlerde sevinç vardır, mutluluk vardır. Kardeşlik vardır. Bayramın doğasında kimsesizleri, yoksulları yetimleri ve öksüzleri sevindirme vardır. Tüm milletle beraber sevinme vardır. Bir taraf ağlarken bir tarafın güldüğü bir gün bayram olamaz. Bir Müslüman olarak her birimiz bir garibi sevindirmeli, yıkılan gönülleri tamir etmeliyiz.  

            Bayramlar boynu bükük sılada evlatlarını bekleyen kapıları gözleyen Anne ve Babalara kavuşmaktır. Bir yoksulun kalbine girmektir. Bir öksüzü sevindirmektir. Yaralarımızı sarmak, dertlerimizi hafifletmektir. Dostlarımızla bir kahveyi yudumlarken birbirimize olan güveni tazelemektir.

            Bu duygu ve düşüncelerle Sinop'lu hemşehrilerimizin  Ramazan Bayramını tebrik eder, Birlik ve beraberliğimize, barış ve kardeşliğimize, ülkemizde huzur ve barışın tesis edilmesine vesile olmasını rabbimden niyaz ediyoruz.