08.05.2021

İl Müftüsü Düzgüney “İnşirah ve Huzur Vesilesi Olacak Kadir Gecesi’ne Kavuşmayı Heyecanla Bekliyoruz.” Dedi.

Rabbimizin af ve mağfiretine, engin rahmetine susayan gönüllerimize bir lütuf olarak gelen şifa ayı Ramazan’ın son günlerine yaklaşıyoruz. Salgın sebebiyle buruk geçen günlerimizde bir inşirah ve huzur vesilesi olacak Kadir Gecesi’ne kavuşmayı heyecanla bekliyoruz. Yarın 08 Mayıs Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece Kadir Gecesi'ne kavuşmanın huzur ve sevincini yaşıyoruz.

Cenâb-ı Hak, bütün insanlığı şirkin, zulmün ve cehaletin karanlıklarından İslam’ın aydınlığına eriştirmek ve ruhen olgunlaştırmak için Kur’an-ı Kerim’i indirmiştir. Kur’an-ı Kerim  ile bağı güçlü olan her şeyin değerini yüceltmiş, onu okuyup anlama ve yaşama gayretinde olanın ömrüne bereket vadetmiştir. Kur’an-ı Kerim’in indirildiği ay, on bir ayın sultanı, indirildiği gece de bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi olmuştur.

Kur’an-ı Kerim  inmeye başladığı andan itibaren, tüm insanlığı hakka, hakikate, adalete, ahlak ve fazilete çağırmış, rahmet yüklü evrensel mesajlarıyla insanı yüceltmiş, onu şereflendirmiştir.

Kur’an-ı Kerim ayet ayet, üstünde düşünülerek okumak, öğüt alımak ve insanın kadrini arttırmak için bütün insanlığa gönderilmiş son ilahi kitaptır. Kadir suresinde ifade edildiği gibi Kadir Gecesi'ni bin aydan daha hayırlı kılan, Kur’an-ı Kerim’in ilk nüzulüne şahit olmuş bir zaman diliminin onda olmasındandır. Binaenaleyh Kur’an-ı Kerim’in  kadrini, kıymetini bildiğimiz oranda Kadir gecesini ihya etmiş oluruz. Kur’an-ı Kerim’in hak, hakikat, ahlâk, adalet ilkelerine sarıldığımız ölçüde bin aylık manevi gelişmeler yaşayabiliriz.

Pek çok hayır ve bereketi bünyesinde barındıran, manevî haz ve vecdin doruğa ulaştığı, bin aydan daha hayırlı olduğu ve meleklerin seher vaktine kadar yeryüzüne her iş için indiği müjdelenen bu mübarek gecede, dünya hayatının altında ezilip yok olmak ve dünyanın sonu gelmez hevesleri peşinde ömrümüzü heba etmek için değil, geride hayırlı işler bırakmak ve Rabbimizin rızasına uygun yaşayarak kalıcı kurtuluşa ermek için yaratıldığımızı bir kez daha fark edelim.

Dünyanın farklı yerlerinde Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı zulmün sona ermesi ve Müslümanlar olarak huzur içerisinde olabilmemiz için Kadir gecesinde Yüce Rabbimize yalvaralım.

Bu duygu ve düşüncelerle Sinop’lu  hemşerilerimizin Kadir Gecesini tebrik ediyorum.

Bu gecenin manevi bereketinden istifade edebilmeyi,  Kadir Gecesi'nin bütün İslâm âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine; insanlığın hidayetine; adalet, huzur ve barışın tesisine vesile olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum.