T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Sinop Müftülüğü

03.06.2019

İl Müftüsü Çelik; “Bayram; Oruçla Yenilenen Müminlere Allah’ımızın Bir İhsanıdır.”

   Gelişiyle Yüreklerimizi ferahlatan, bizleri dağınıklıktan kurtarıp toparlanmamızı sağlayan Ramazan-ı Şerif ayı, devam eden ahiret yolculuğumuzda bizi cennetten alıkoyan her türlü aşırılık ve gevşeklikten koruyup bizleri hem eğitti hem olgunlaştırdı. Oruç bize irade eğitimi ve sabır talimi yaptırdı. Oruçla birlikte bireysel olarak bizi bencillikten, cimrilikten, her türlü dünyevi ihtirastan kurtardı. Gönüllerimize birbirimize karşı sevgi saygı ve muhabbet yerleştirdi. Tüm dünya bir araya gelse İslam toplumunu bu kadar gönüllere işleyecek kadar bir eğitime tabi tutamazdı.  Sonu Bayrama çıkan böyle zengin bir ibadeti yerine getirebilmeye muvaffak kılan Rabbimize hamd olsun.

    Evveli  rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden selamet olan Ramazan-ı şerifi bir defa daha yaşamanın şükrünü eda ediyoruz. Bu mübarek ayın nihayete ermesiyle hüzünleniyor ama aynı zamanda vefa ve kardeşlik duygularının dalga dalga yayıldığı Bayrama kavuşmanın sevincini taşıyoruz.

       Ramazan Bayramı bir ay içerisinde oruçlunun, sabrı, şükrü ve teslimiyeti karşısında Allah’ın bir ikramıdır. Bayram oruçla yenilenen müminlere Allah’ımızın bir ihsanıdır. Orucun bir hediyesidir. İnsanın düşmanı olan nefsiyle giriştiği savaşta onu yenmenin, nefsini yere devirmenin ardından Rabbisinin verdiği Zafer kutlamasıdır. Her oruçlu cihat azmiyle kendi iç dünyasında kötülüğe çağıran arzularıyla savaşmış, yorulmuş yara bere içerisinde kalmış, sonunda da bayramı hak etmiştir. Bu bayram oruçluların ana sütü kadar hak ettiği bir bayramdır.

Bayramlar aynı dinin, aynı inancın neşesinde bizleri birleştiren yürekleri bütünleştiren kardeşliği pekiştiren küskünlükleri tamir eden ilahi armağanlardır.

        Bayram millet olarak aynı inancın ve aynı imanın etrafında kenetlenmektir. Rabbimizin davet ettiği büyük ziyafet sofrasına katılmaktır. Dolayısıyla bugünlerde sevinç vardır, mutluluk vardır. Kardeşlik vardır. Bayramın doğasında kimsesizleri, yoksulları yetimleri ve öksüzleri sevindirme vardır. Tüm milletle beraber sevinme vardır. Bir taraf ağlarken bir tarafın güldüğü bir gün bayram olamaz. Bir Müslüman olarak her birimiz bir garibi sevindirmeli, yıkılan gönülleri tamir etmeliyiz.  

         Bayramlar boynu bükük sılada evlatlarını bekleyen kapıları gözleyen Anne ve Babalara kavuşmaktır. Bir yoksulun kalbine girmektir. Bir öksüzü sevindirmektir. Yaralarımızı sarmak, dertlerimizi hafifletmektir. Dostlarımızla bir kahveyi yudumlarken birbirimize olan güveni tazelemektir.

     Bu duygu ve düşüncelerle Sinop'lu hemşehrilerimizin  Ramazan-ı Şerif Bayramını tebrik eder, Birlik ve beraberliğimize, barış ve kardeşliğimize, ülkemizde huzur ve barışın tesis edilmesine vesile olmasını rabbimden niyaz ediyoruz.