29.06.2016

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Bir Vefa

TRT Diyanet Kanalında yayınlanan “Bir Asır Bir Çınar” belgesel programında Ülkemizin en eski kurumlarından Diyanet işleri Başkanlığı bünyesinde , İlimiz Ayancık ilçesinde 30 yıl müftülük görevini yürüten ve Ayancıklıların büyük sevgisini kazanmış olan emekli müftü Mehmet Karaman (83) hocamızın hayatını  konu edilmektedir.Program 30 Haziran Perşembe Günü saat:21,00’da TRT Diyanet kanalında yayınlanacaktır. İzleyemeyenler için 3 Temmuz Pazar saat:15,00’da tekrarı yayınlanacaktır.

 

Mehmet Karaman Kimdir?

1933 yılında Hasan ve Cemile Karaman’ın çocukları olarak Trabzon’un Sürmene İlçesi Yılmazlar Köyü’nde dünyaya geldi.

Altı yaşında hafızlığa başladı. Kur’an eğitiminin yasak olduğu zor yıllarda köyünde hafızlığını tamamladı, talim, tecvit, kıraat dersleri aldı, babasından Arapça öğrendi. 1949 yılında fahri olarak yine kendi köyünde imamlık yapmaya başladı.

1949’da askerlik görevini kısa dönem olarak tamamladı.

Ordu’nun Ünye İlçesi’ndeki resmi imamlık görevinin ardından, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açmış olduğu sınavı kazanarak 1959 yılında Sinop Ayancık müftülüğüne atandı. Burada 30 yıl kadar görev yaptı. Bu arada Balıkesir Edremit ve Samsun 19 Mayıs müftülüğü görevlerinde bulundu.

1994’te Kastamonu’nun Çerkeş İlçesi’ne atandı. Burada 1 yıl görev yaptıktan sonra 1995 yılında emekli oldu.

Mehmet Karaman Sinop’un Ayancık İlçesi’nde hayatını sürdürmektedir.